Staff

Mrs Natasha Bennett

- Head Teacher
- Designated Safeguarding Lead (DSL)
- Assessment Lead
- Health & Safety Lead
- French Lead
- Pupil Premium Lead

EYFS - ACORNS CLASS

Mrs Rhiannon Macdonald

- EYFS Class Teacher
- Deputy SENDCo
- Phonics Lead
- Computing Lead
- Online Safety Lead
- Staff Mental Health & Well-being Lead
-  School Governor
-  PTA Member

Miss Grace Woods

- EYFS Learning Support Assistant
- Midday Assistant


Mrs Suzanne Kildea

- EYFS Learning Support Assistant (Mornings)

Miss Katie Shone

- SEND Keyworker 

YEAR 1 - HOLLY CLASS

Mrs Lydia Crane

- Year 1 Class Teacher (Mon - Tues)
- P.S.H.E. and RSE Lead

Miss Lorraine Huckle

- Year 1 Class Teacher (Wed - Fri)
- D.T. Lead
- Outdoor Learning Lead

Mrs Julie Hockaday

- Year 1 Learning Support Assistant
- Midday Assistant
- Cleaner

YEAR 2 - maple CLASS

Mrs Katie Thompson

- EYFS & Key Stage 1 Leader
- Senior Leader
- Year 2 Class Teacher
- Maths Lead
- Multi-cultural & EAL Lead

Miss Kerry Wood

- Year 2 Learning Support Assistant (Mornings)

Miss Sarah Phillips

- Year 2 Learning Support Assistant (Afternoons)

Mrs Samantha Lungley

- SEND Keyworker (Mornings)
- ELSA Practitioner
- Midday Assistant

YEAR 3 - willow CLASS

Miss Ginny Sowman

- Year 3 Class Teacher (Mon & Tues)
- Art Lead


Mrs Sheona Gray

- Year 3 Class Teacher (Wed - Fri)
- History Lead

Miss Mollie Osborne

- Year 3 Learning Support Assistant
- Midday Assistant

Mrs Charlotte Hopkins

- SEND Keyworker
- Midday Assistant

YEAR 4 - birch CLASS

Mr Will Tetley

- Year 4 Class Teacher
- Science Lead
- R.E. Lead
- Eco Council

Mrs Adele Harrington - Groves

Year 4 Learning Support Assistant

YEAR 5 - sycamore CLASS

Mrs Helen Penny

- Year 5 Class Teacher (Mon - Wed)

Mrs Kathryn Russell

- Deputy Headteacher
- SENDCo
-  Year 5 Class Teacher (Thurs - Fri)
- Deputy Designated Safeguarding Leader (DDSL)
- Designated Mental Health Lead
- Child Mental Health & Well-being Lead
- Thrive Practitioner
- Geography Lead

Mrs Bev Drysdale

- Year 5 Learning Support Assistant
- Thrive Practitioner

Mrs Nicola Anderson

- SEN Learning Support Assistant (Mon - Wed)
- Midday Assistant

Mrs Ka Ying Lee

- SEN Learning Support Assistant (Thurs - Fri)
- Midday Assistant

YEAR 6M - ELM CLASS

Mr Sean Congram

- Year 6M Class Teacher
- P.E. Lead
- Sports Council 

Mrs Leigh - Ann Munt

- Year 6M Learning Support Assistant
-  Midday Supervisor
-  Co-Opted Governor
-  PTA Member

YEAR 6F - ASH CLASS

Mrs Rachel Smith

- Key Stage 2 Lead
- Senior Leader
- Year 6F Class Teacher
- English Lead
- School Council
- School Librarian 

Mrs Fiona Holyman

- Year 6M Learning Support Assistant
- Midday Assistant

curriculum enrichment

Mrs Jennie Martin-Cooke

-  Forest School Teacher (Wed & Thurs)
- Forest School Lead

Mr Hassan Lotfi

- African Drumming Instructor

school office

Mrs Anita Sparrow

- School Business Manager
- Finance Lead
- Senior Lead
- Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)
- First Aid Trainer

Mrs Samantha Thurston

- Administrative & Finance Assistant

Breakfast/after school club

Miss Kerry Wood

- Breakfast Club Supervisor
- After School Club Supervisor

Miss Sarah Phillips

- Midday Assistant
- After School Club Assistant

catering

Mrs Donna Revett

- Cook in charge

Mrs Debbie Undrill

- Kitchen Assistant

Mrs Rachel Sillett

- Kitchen Assistant
- After School Club Assistant

school maintenance

Mr Andy Sparrow

- Site Manager

Mrs Sally Davis

- Cleaner
- Midday Assistant 

Miss Gabriella Munt

- Cleaner

There are currently no vacancies.